دوشنبه، دی ۲۴، ۱۳۸۶

کوه نوردی فنی و حفظ محيط کوهستان

بخش یکم


به دنبال کفتگوهایی که در آخرین جلسه انجمن کوهنوردان درگرفت عباس محمدی در دیده بان کوهستان پستی ارسال کرد با عنوان "کوهنوردی فنی و حفظ محیط کوهستان" و از همه خواست تا در باره آن نظر بدهند

ماده دوم اساسنامه انجمن کوهنوردان ایران هدف های آن را چنین بیان میکند:

تلاش برای حفظ محیط های کوهستانی ، گونه های گیاهی و جانوری و فرهنگ بومی این مناطق و کمک به بهسازی مناطق تخریب شده

نظرهای ازسال شده برای این پست در ابتدا تقریبا مربوط به موضوع بود و لی بتدریج با ورود رضا نظام دوست ، کاظم فریدیان و منتقد ادبی به بحث شکل و جهت این دیدگاه تغییر کرد و خود سوژه جالب دیکری شد که میتواند حالا حالا ها و با هیجان ادامه یابد. انتقال و انتشار دوباره این دیدکاه ها در اینجا برای آن است که خوانندگان این وبلاگ هم در این گفت و گو سهیم شوند.

رضا نظام دوست که قبلا در یک اقدام انقلابی هرکسی را که در مورد مستند 4 تلویزیون و قیلم از ابرها بالاتر نظر داد احمق دانسته بود خیلی زود از گردونه این بحث خارج شد، نظام دوست ماه گذشته این پیغام را دست کم برای آرامکوه ، کلاغ ها و گروه پویا نوشت و در پست مستقلی هم در سیزیف منتشر کرد

چقدر خندیدم امروز

احمقها برای دنیا خیلی لازمند. باید هر روز شکرگزاری کنیم بخاطر بودن شان
فکر کردن به آنها ، مایه ی تسلی خاطر است. وقت هایی که از حماقت های خودمان به تنگ می آییم ، فکر کردن به آنها و اینکه آنها از خودشان به تنگ نمی آیند ، مایه ی تسلی خاطر است
سيزيف

در ادامه ، کار با نظر فریدیان و پاسخ محمدی ادامه یافت تا سرانجام منتقد ادبی به میدان آمد و در پی این گفتگو در مورد کوهنوردی و حفاظت از محیط کوهستان نقبی زد به گذشته ها و گذشته هایی (از دیدگاه خود ) در مورد کاظم فریدیان .

رضا نظام دوست پیش از این در باره احمق دانستن دیگران این پاسخ هارا شنیده بود:

پاسخ آرامکوه

آیا اگر در برابر رفتار غیر صادقانه و ریاکارانه با خود واکنش نشان دهیم احمق هستیم؟

آیا اگر آنچنان که می پندارند دچار فراموشی و نسیان کامل نشده باشیم و بعضی چیزهارا به خاطر بیاوریم احمق هستیم؟

آیا ابراز عقیده در مورد یک فیلم ورزشی و کند و کاو در زوایای آن هرچند با دید غیر حرفه ای باید موجب شود تا کارگردان اثر فکر کند که آنها حتما احمق هستند؟

آیا واکنش نسبت به چیزی که در شب به یاد ماندنی دوم به خورد ما دادند و عدم پذیرش آن حماقت به شمار میرود؟

آیا کوهنوردان خراسانی احمقند؟

اگر پاسخ سؤالات بالا آری است دیگر در نظام دوست بودن کامنت گذار فوق تردیدی نباید کرد

و سر آخر بگویم که ما اما نخندیدیم ، به تلخی گریستیم

پاسخ کلاغ ها

کلاغ ها ... شنبه 17/9/1386 - 16:10
به رضا نظام دوست :
هر چقدر که دوست دارید بخندید . نه فقط امروز . همه روزهای زندگی تان را . و هر چقدر که دوست دارید و ارضا می شوید٬ آدم ها را _ همه آدم ها ی دنیا را _ احمق فرض کنید . مهم نیست . از اینکه جایگاه و ماهیت خود را به عنوان یک " روشنفکر لمپن " برای ما مشخص کردید بی نهایت از شما سپاسگزاریم !

و تهران کوه


T.K یکشنبه 18/9/1386 - 7:20
برای رضا نظام دوست
< بی تربیت ها > برای دنیا خیلی لازمند . ما نیز هر روز شکر گزاریم بخاطر بودنشان .
اگر آنها نباشند چه کسی ما را ادب بیاموزد ؟


و اما رضا نظام دوست در مورد نظرخواهی عباس محمدی چنین گفت:


هر که نقش خو یش می بیند در آب / برزگر باران و گازر آفتاب
عباس عزیز و دوست داشتنی
باید ببینی منافع اسلام در کجاست قربانت گردم! ... من و تو و کاظم و بزهای گشنه ی مادر مرده اگر در راستای منافع اسلام بنویسیم و بچر یم و کوه های بلند را صعود کنیم ، آنوقت است که شاید بتوان به ادامه ی بقای مان امیدی داشت!! ... باید راهکاری را اتخاذ کرد که چریدن بزها در راستای چریدن زعمای قوم قرار گیرد!! ... همانطور که اگر قله ای راصعود می کنیم ، آنچه مهم است پرچم اسلام است و نه پارگی هزار جای کوهنورد مادر مرده!! ....

و رضا نظام دوست این بارچنین پاسخی گرفت :

احسان دارابی یکشنبه 16/10/1386 - 15:9
به اون آقاهه که به اسلام تعنه زده بگم که تو بزی نيستی که بتونی زير ژرچم اسلام بچری!!!!!! با اون جواد آقاتون. دیوماْ هرکی هم شاکيه بياد تو انجمن کوهنوردی(موازی فدراسيون کوهنوردی) از طناب و اسلينگ و کرامپون پراکنی حرف بزنه مگه جلوشو گرفتن!‌سيوماْ ما هميشه دوست داريم يکی بياد حرفهايی که ما خوشمون مياد بزنهُ نمی دونيم که اگه دوست داريم بايد خودمون بحرفيم. چهارمن به جواد نظام دوست بگين زمستاون رسیده يه دوره ديگه سنگنوردای اسپرت کاره کشور رو جمع کنه و يه کلاس يخ نوردان برتر کشور بزاره و از اوکلاهاما سيتی مربی بياره و مشهدی ها و کلوپیها رو ببره یونایتد!!!!!!!

و همچنین:

براي رضا نظام دوست سه شنبه 18/10/1386 - 12:49
صد رحمت به بز ، تو از يك بز هم كمتري دو رو !!!
-تو منافعت را در كجا جستجو مي كني ؟ در چراگاه بزها ؟
-كجا مي چري ؟ در چراگاه بزها ؟
-كجا خودت را پاره مي كني ؟ در چراگاه بزها ؟
نه ، بزها تو را به چراگاههاي بي رياي خود راه نمي دهند تو بايد در همان استوديوي نظام بچري و سير شوي !! بيخود خودت را وارد گله بزهاي شرافتمند نكن !

سپس رضا نظام دوست گفت :رضا نظام دوست چهارشنبه 19/10/1386 - 1:3
قربانت گردم بحث بحث علوفه پراکنی ست!! ...... فصل لجن پراکنی در این مُلک هم دارد تمام می شود به فضل پروردگار!! ... چه می شود کرد؟! ... بعضی فرزند زمان خود نیستند! ... حیف اینهمه استعداد!!

فریدیان گویا از احمق دانستن دیگران توسط رضا نظام دوست آگاهی نداشت و یا آن را فراموش کرده بود که از او پرسید:


به آقاي رضا نظام‌دوست
سيزيف بودن سخت‌تر است يا كامنتگذار بودن؟

آرامکوه : یا همه را احمق دانستن؟؟
و یا نظام دوست بودن!


طهیچ نظری موجود نیست: