شنبه، اسفند ۰۲، ۱۳۹۳

کوهِ دَکَلی، کتابی نوشته ی ابوالفضل زمانی

کتاب کوه دکلی نوشته‌ی ابوالفضل زمانی کوه‌نورد زنجانی، سرگذشت پسرک چوپانی است که به مدرسه و دانشگاه می رود و عاشق کوه‌نوردی می‌شود و در نهایت به بام جهان صعود می کند.

زمانی درباره‌ی این کتاب نوشته است:
دقیق یادم نیست، فکر کنم کتابی که تولستوی در آن برای کودکان داستان‌های کوتاه نوشته بود را می‌خواندم. وی در مقدمه‌ی کتابش نوشته بود که "من قصد نتیجه گیری در پایان هر داستان را ندارم و یقین دارم که خوانندگان نتیجه‌ی لازم را خواهند گرفت". این همان چیزی است که در این کتاب می‌خواهم از تولستوی تقلید کنم. دوست ندارم نتیجه‌گیری‌ها و حلاجی‌ها هم بر دوش نویسنده باشد و حتی دوست ندارم به نتیجه‌گیری شما کمک کنم. من از نوشتن این کتاب منظوری داشته‌ام که شما آن را خواهید فهمید! البته لزومی هم  ندارد که به روی من بیاورید!
کوهِ دَکَلی تبلور سرگذشتی زیبا و مهیج از پسرک چوپانی است بنام "دلخان" که افراد و اتفاقات پیرامونش او را شیفته‌ی "کوهستان" می‌کند، برخی خواسته و برخی ناخواسته. او که آخرین فرزند خانواده است در سایه‌ی سنگین " خان آقا" که پدری پر اُبهت و تندخو است به چوپانی مشغول می‌شود و روزها و سال‌های درازی  را در کنار گله‌ها و گوسفندانِ خاموش و بی‌نظر و با همدمی چون کوهستان سپری می‌کند. خان آقا  که در ابهتش به کوه می‌ماند تنها یک مسیر موفقیت در ذهن دارد که با تمام قوا می‌خواهد دلخان را در همان مسیر قرار دهد. اما چون روش هدایتش "اجبار"است ناخواسته دلخان را به مسیری سوق می‌دهدکه باب میل خان آقا نیست.
حواسم پرت شده بود و کم بود تا همه‌ی داستان را همین‌جا تشریح کنم و بزنم زیر حرفی که از تولستوی یاد گرفته ام. به هر حال مطمئنم که "دِلخان" را دوست خواهید داشت. پسری صورت سوخته، تپل و گِردآلو که با سرگذشت زیبا و عجیب عشق به کوه …و کوهستان در وجودش شکل می‌گیرید، پرورانده می‌شود و در نهایت راهی صعود بلندترین کوه دنیا یعنی"اورست" می‌شود.


مراکز عرضه‌ی کتاب"کوهِ دَکلی"
انتشارات ویرایش: خیابان ولیعصر،خیابان زرتشت غربی،پلاک ۶۷-تلفن:۸۸۹۷۳۳۵۸
انجمن کوه‌نوردان ایران: تهران- خ انقلاب، جنب لاله‌زار، شماره‌ی 590، واحد 12، تلفن 66712243
باشگاه کوهنوردی تهران:میدان انقلاب،جنب سینما مرکزی،کوچه مهرناز،ساختمان ۱۱۰،واحد ۳۰-تلفن:۶۶۵۶۱۴۰۸
فروشگاه برودپیک: خیابان ویلا،پلاک ۳۷-تلفن:۸۸۹۴۰۰۸۶
فروشگاه شیرپلا: خیابان ولیعصر،بالاتر از میدان منیریه،پلاک۹۸۸-تلفن:۶۶۹۶۰۲۴۹
فروشگاه آلپ: خیابان ولیعصر،بالاتر از میدان منیریه،پلاک -۸۷۸-تلفن:۶۶۴۵۴۱۷۵
فروشگاه حمید رهبر: خیابان ولیعصر،بالاتر از میدان منیریه،پلاک۹۸۶-تلفن:۶۶۴۹۹۲۹۷
فروشگاه ابرکوه: خیابان ولیعصر،بالاتر از میدان منیریه،پلاک ۱۰۲۸-تلفن:۶۶۴۰۴۰۵۲
فروشگاه جم: خیابان ولیعصر،بالاتر از میدان منیریه،پلاک۷۷-تلفن:۶۶۴۶۴۵۲۱
فروشگاه بنادک: خیابان ولیعصر،بالاتر از میدان منیریه،پلاک۹۹۴-تلفن:۶۶۹۶۵۸۵۰

هیچ نظری موجود نیست: